F-Fantazie

PC Hry

Ski Challenge

Rakousko je ve sjezdovém lyžování světovou velmocí číslo jedna. Je hezké, že místní veřejnoprávní televizi ORF není tato záležitost fuk a investuje peníze do tvorby her, které tento sport mají ještě více zpopularizovat (Čte nás někdo z České Televize? Vytvoříte nám freewarovou hokejovou extraligu?). A ono to funguje, protože i takové lyžařské nemehlo jako já se po zahrání prvního Ski Challenge začalo o tento sport více zajímat. První díl vznikl jako náplast za zrušený závod loňského světového poháru v Kitzbühelu. Byl nadšeně přijat hráči a netrvalo dlouho a vyšel další s tratí v Bormiu. A na začátku letošní sezóny se k nám dostává Ski Challenge s číslovkou ´06. A ta se sem hodí naprosto přesně, protože hra nás bude provázet celou sezónou, ale o tom až za chvilku.

Díky penízkům od sponzorů se první Ski Challenge pyšnil výbornou 3D grafikou. A protože letos sponzorských vlaječek a nálepek ještě přibylo, zlepšila se také grafická úroveň, která je naprosto precizní a profesionální. Zlepšeny byly objekty na pozadí, stromy již nejsou jen rozmazané textury a diváci jsou věrně vymodelováni a nepřipomínají jen potěmkinovsky pomalované krabice. Díky slušné optimalizaci a široké škále nastavení přitom nejste odkázáni jen na počítače s nejnadupanější konfigurací. 

Ski Challenge ´06Nově si můžete zvolit druh lyží a počasí. Nejde jen o kosmetické změny, ale důležité faktory, které velmi obohatily hratelnost. Pokud jste totiž v prvním Ski Challenge jeli trať podesáté, stále jste měli stejný druh sněhu, stejné chování v zatáčkách. Zde však druh lyží určuje, jak se bude lyžař chovat při zatáčení, jak stabilní bude při jízdě ve vajíčku, počasí má přímo vliv na kvalitu sněhu a tím i rychlost. Se špatnou kombinací se tak vžijete do mých pocitů na lyžařském výcviku, kdy jsem i přes maximální nasazení dokázal pouze vyorat políčko semenáčků (pusou).

Ski Challenge ´06Pochvalný tón jsem nucen opustit, protože se dostáváme k samotné organizaci celé hry, která je tak složitá, že španělská vesnice je proti ní Los Angeles. Jen jedna věc je jistá. Pokud máte připojení k internetu, máte velké plus. ORF pojala hru jako regulérní Světový pohár a na celou zimu stanovila termíny kvalifikací a vlastních závodů (více na webu). To vyžaduje registraci a personifikaci. Každá hra obsahuje tři módy: trénink, klasifikaci a závod. Klasifikaci si můžete zahrát s připojením na internet, závod přijde později. Aby to bylo ještě složitější, byla vytvořena i offline verze, která poslední dva jmenované módy má vypnuty. Jenže aby to nebylo zase moc logické, i tato verze nabízí v tréninku jen jednu trať. Je mi naprostou záhadou, jakým způsobem se budou odemykat zbývající tři tratě (staří známí Kitzbühel a Bormio a nová trať ve Wengenu). V online verzi budou nejspíš aktivovány automaticky během prosince, ale malý podvůdek s posunutým systémovým časem v offline verzi nevyšel. Je ovšem možné, že v pravý čas bude ke stažení nějaký odemykací prográmek nebo zcela nová verze. 

Ski Challenge ´06Po tomto krátkém úvodu se vrátím k jediné trati, která je v současnosti všem a bez omezení přístupná: Gröden. Je jen dalším důkazem kvalitního zpracování. Kitzbiel byla na ovládání jednoduchá a přímočará trať. V Bormiu jste se setkali s prudkými zatáčkami a měli k dispozici speciální klávesu na příklep lyže, která umožňovala prudké řezání zatáček. To nabídlo zcela odlišný herní zážitek. A Gröden je zase o něčem jiném. Hodně se zde skáče a je zde i speciální klávesa pro odražení na zlomových hranách. Nechybí prudké zatáčky a dlouhé rychlé švýcarské kaňony. Opět tedy můžu říci, že co trať, to unikát. Druhá nová a celkově čtvrtá trať zůstala z výše uvedených důvodů bez otestování. Ski Challenge si tak pokazil reputaci, protože kdyby v tréninku odemknul všechny tratě, skáču nejspíš blahem a také pozdější kvalifikace a závody by se nesly ve znamení rychlejších časů.

Přivřete však oči nad organizací hry, třeba se tento alchymistický pokus o prodloužení hratelnosti ujme a my budeme mít uměle postaráno o zábavu na celou zimu. I tak je Ski Challenge ´06 tím nejlepším sjezdovým simulátorem na freeware scéně s perfektní grafikou a úžasnou atmosférou. A vy trénujte, ať to jižním sousedům ve sjezdu natřeme. Alespoň na té obrazovce…

Žádné komentáře